Młot klastrowy

Atlas Copco Secoroc dostarcza rozwiązania z zakresu wielkośrednicowych wierceń udarowych już od ponad dwudziestu lat. Umownie przyjmuje się, że otwory wielkośrednicowe mieszczą się w zakresie od 311 mm do 3048 mm, ale teoretycznie górnym limitem średnicy jest tylko logistyka i ograniczenia związane z transportem dużych narzędzi.

Młoty klastrowe o takiej średnicy zaprojektowano i wykonano w Roanoke, w stanie Wirginia, USA. Młoty mają konstrukcję modułową, występują w szerokiej gamie konfiguracji, w zależności od zastosowania. Dostarczane są wraz z samoczynnie ustawiającymi się koronkami oraz uchwytem zapewniającym szybki montaż, demontaż i serwisowanie koronek. Młoty w klastrze są również zdolne do pracy w trybie odwróconej cyrkulacji. Mogą pracować pod wodą lub pod mułem.

Młoty klastrowe montowane są zazwyczaj na wiertnicach obrotowych przeznaczonych do wiercenia ze świdrami spiralnymi o średnicy do 1,2m. Dolne młotki zebrane w klaster, napędzane są niezależnie, ale pracują razem jako jeden zespół, już od momentu zetknięcia się z gruntem. Napęd zapewnia mechanizm obrotu.

Istnieją dwie metody usuwania zwiercin – albo przestrzenią między ścianą otworu a młotem klastrowym z bębnem zewnętrznym (rys. A), albo przez specjalnie rozmieszczone otwory odwrotnego obiegu w dolnej części głowicy klastra (rys. B). W pierwszym przypadku zwierciny mogą być gromadzone w bębnie górnym, znanym jako kosz Calyx co poprawia produktywność i utrzymuje miejsce pracy wolne od zwiercin.

Młotki klastrowe są bardzo przydatne w skałach jednorodnych miękkich lub twardych, ale mogą być także używane w skałach średnio spękanych. Wywiercenie otworu o średnicy 1,2 m i głębokości 4 m z wykorzystaniem klasycznego świdra spiralnego zabiera około 300 minut. Korzystając z młotka klastrowego, to samo zadanie można wykonać około trzy razy szybciej – w ciągu 100 minut.

rys_a

Rys. A

rys_b

Rys.B